Skip to playerSkip to main contentSkip to footer
  • 3 days ago
Akademicka - Sonia Kopa

Category

🗞
News
Transcript
00:00Powiedzieliśmy tutaj, że żłobek to miejsce takie docelowe, ale coraz częściej słyszę od naszych absolwentek, że znajdują zatrudnienie na przykład też prywatnie u ludzi, których na to stać, którzy legalnie podpisują umowę i na przykład absolwentka zajmuje się indywidualnie jednym dzieckiem bądź rodzeństwem w domu,
00:21ale te wymagania tych pracodawców też są wysokie i nie sprowadzają się jedynie do zapewnienia bezpieczeństwa, nakarmienia czy przewinięcia.
00:36Wiesław Kaczmar, Nowa Trybunała Polska. Dzień dobry Państwu. Witam pięknie w kolejnym odcinku cyklu Akademicka, a razem ze mną naszym gościem jest pani Sonia Kopa,
00:46nauczyciel zawodu w kierunkach opiekunka dziecięca, opiekun medyczny i terapeuta zajęciowa z zespołu szkół medycznych w Prudniku. Dzień dobry, witam pięknie.
00:57Dzień dobry.
00:58Ta opiekunka dziecięca mnie jakoś tak zainspirowała na początek naszej rozmowy, bo opiekunka dziecięca, no cóż tu można więcej powiedzieć. Wielu ludzi, którzy byli rodzicami mają swoje doświadczenia z dziećmi i czego tam trzeba dużo? Nakarmić, przewinąć, podetrzeć tyłek.
01:19No niekoniecznie.
01:20A jak to jest?
01:21Niekoniecznie. Bardzo jest to takie krzywdzące, uważam, dla absolwentek tego kierunku mówienie, że ta praca opiekunki dziecięcej polega wyłącznie na tych czynnościach, które pan redaktor wymienił.
01:34Wszyscy chyba wiedzą, jeżeli nie wiedzą, to oświadczam, że pierwsze trzy lata dziecka są najistotniejsze. To one rzutują na naszym życiu później w dorosłości, w okresie dojrzewania jeszcze wcześniej, one są najistotniejsze.
01:51I wszystko to, co się zadzieje w tych trzech latach życia, ma na to nasze przyszłe życie ogromny wpływ. Oczywiście później dalej te inne doświadczenia również, ale to w jaki sposób będziemy wpływać na rozwój wszystkich sfer rozwojowych, w jaki sposób będziemy się opiekować dzieckiem ma ogromne dla jego przyszłości znaczenie.
02:13Czyli ta opiekunka dziecięca...
02:15Rozumiem, że opiekunka dziecięca to jest jak gdyby osoba zajmująca się w taki profesjonalny, naukowy sposób w tym wieku od narodzin do lat trzech, czterech.
02:28Czterech, tak. Do czwartego roku życia. Takie ma kompetencje, absolwentka tego kierunku.
02:32No też boję się słuchać dalej, bo może się okazać, że po drodze sam popełniłem wiele błędów wychowując swoje dzieci.
02:39Wszyscy je popełniamy. Wszyscy je popełniamy. Myślę, że opiekunki dziecięce również. Tak naprawdę nikt jeszcze nie spisał podręcznika idealnego wychowywania dziecka, opiekowania się dzieckiem.
02:51Ale jest cała masa poradników tego rodzaju.
02:53Jest, jest bardzo dużo, ale nie ma jednej recepty. Każde dziecko jest inne i właśnie nasze słuchaczki, słuchaczki kierunku opiekunka dziecięca uczą się przede wszystkim tego, jak przebiega rozwój tego dziecka w tym okresie.
03:08We wszystkich sferach rozwojowych uczą się tego, jak pielęgnować to dziecko, jak się opiekować tym dzieckiem, jak zająć wolny czas temu dziecku.
03:21Czyli niekoniecznie sprowadza się ta opieka i praca opiekunki dziecięcej, tak jak pan redaktor na początku wspomniał, do nakarmienia, zmiany pampersa, no i pilnowania, żeby się nic nie wydarzyło.
03:34Tutaj jest bardzo dużo innych działań, które są istotne dla optymalnego rozwoju tego podopiecznego, tego dziecka, którym zajmuje się opiekunka dziecięca.
03:45No to niecierpliwie czekam na jakieś przykłady.
03:47Opiekunka dziecięca uczy się prowadzić zajęcia. Zajęcia dydaktyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia z literatury dziecięcej. To są przedmioty, których się zresztą uczy, bo oprócz podstaw wychowania dziecka, podstaw pielęgnowania dziecka, to są takie dwa główne wiodące przedmioty.
04:05Jest również wychowanie muzyczne, wychowanie plastyczno-techniczne, literatura dziecięca. Także jest tego bardzo dużo. No i też na tym kierunku stawiamy przede wszystkim na praktyków.
04:20Dlatego bardzo dużo godzin spędzają słuchaczki w pracowni pielęgnowania dziecka. Tam uczą się właśnie wszystkich tych czynności pielęgnacyjnych.
04:29Zapytam od razu, na żywym modelu?
04:31Nie, nie, nie. Mamy to szczęście, że nasze pracownie są wyposażone naprawdę świetnie. Fantomy niemowląt, małych dzieci. Na tym pracujemy, ale żywy model z czasem też przychodzi, bo już na drugim semestrze, na pierwszym roku, idą panie na pierwsze zajęcia praktyczne.
04:52I te zajęcia praktyczne odbywają się w żłobku i wtedy już z żywym dzieckiem. Oczywiście pod nadzorem, pod taką opieką nauczyciela zawodu. Ja też mam tą przyjemność prowadzić zajęcia praktyczne w placówkach, sprawować tą opiekę nad moimi słuchaczkami.
05:13I tam pracujemy już z grupą dzieci, z żywym dzieckiem. Prowadzimy zajęcia, stymulujemy wszystkie sfery rozwojowe, pielęgnujemy. Tak naprawdę wykonujemy wszystkie te czynności wobec dziecka, które są dla niego ważne i istotne dla jego rozwoju.
05:33To rozumiem, że to jest idealny kierunek dla osób, które chcą w przyszłości pracować w żłobku właśnie.
05:41Jak najbardziej. Żłobek to jest to takie najczęściej wybierane miejsce, jeżeli chodzi o pracę naszych absolwentek. Ale oprócz tego kluby dziecięce, które w ostatnich latach stały się modne.
05:54W dużych miastach wiem, że zatrudnia się opiekunki dziecięce na oddziałach pediatrycznych. Szczególnie w takich dużych klinikach, szpitalach, gdzie te dzieci, szczególnie dzieci przewlekle chore, przebywają przez dłuższy czas.
06:12I mogą mieć utrudniony kontakt chociażby z rodzicami.
06:14Tak, tak. Albo rodzic też potrzebuje wyjść, wykąpać się i tam opiekunka też znajduje zatrudnienie i pozwala opiekunce na to właśnie kształcenie na tym kierunku, ponieważ pielęgnowanie dziecka chorego to też jest bardzo duży dział, który jest realizowany.
06:32Czyli wszystkie dysfunkcje, niepełnosprawności, choroby podstawowe i uczymy się też jak opiekować się właśnie dzieckiem z takimi, w takim stanie, w stanie choroby.
06:47Ja rozumiem, że macie już taką ugruntowaną współpracę ze żłobkami w Prudniku przede wszystkim, domyślam się.
06:54Natomiast taka ciekawostka, jak dzieciaki reagują na to, że pojawiają się zupełnie nowe osoby?
07:00Dzieci reagują bardzo różnie, to znaczy, jeżeli idziemy na praktyki we wrześniu, wtedy zazwyczaj najmłodsza grupa cała płacze, bo to jest okres adaptacyjny, tak?
07:12I to jest okres adaptacyjny, to jest bardzo naturalne zjawisko, jeżeli chodzi o małe dzieci, czyli ten czas rozłąki z rodzicem, nowe otoczenie, nowe środowisko.
07:22Na nas reagują bardzo pozytywnie, powiedziałabym. Zawsze to jest taka też świeżość, która przychodzi do żłobka.
07:30Te ciocie bądź panie, bo w różnych żłobkach różnie się nazywa opiekunki dziecięce, one są tam na stałe.
07:38W sumie dzieci je bardzo kochają, czasami są one bardziej znaczące niż rodzice, tak też się dzieje.
07:43Ale nasze słuchaczki, jak odbywają zajęcia praktyczne, zawsze, powiedziałabym tak, cieszą się też popularnością.
07:51Tak, kto jest ktoś nowy, ktoś, kto prowadzi ciekawe zajęcia, ktoś, kto przynosi ciekawe pomoce dydaktyczne,
07:57bo też bardzo stawiamy na to, żeby były one samodzielnie wykonane, pomimo tego, że w tej chwili możemy sobie zamówić przez internet.
08:05Tak naprawdę wszystko, czy pójść do pierwszego, lepszego sklepu w centrum handlowym i możemy znaleźć przeróżne pomoce dydaktyczne, przepiękne.
08:16To tutaj właśnie między innymi przedmiot, który wymieniłam, wychowanie plastyczno-techniczne, służy temu, żeby te pomoce dydaktyczne wykonywać samodzielnie.
08:24Żeby ta opiekunka potrafiła wymyślać zajęcie, opracować cele, wiedzieć po co i czemu ma służyć to zajęcie prowadzone z dzieckiem.
08:35Jakie są korzyści dla dziecka, a oprócz tego, żeby mogła samodzielnie wykonać pomoce dydaktyczne.
08:40A tak wracając do tego, do tych trzech głównych jakby czynności, o których mówiliśmy, które są krzywdzące w Pani opinii.
08:50I zaczynam to rozumieć, że chyba tak jest, czyli przewiń, nakarm, uśpij.
08:55Czy Pani kiedyś zastanawiała się nad tym, jakie błędy albo jakie zaniedbania popełniamy stosując tą na przykład tylko zasadę?
09:04Czyli jakby gdzieś tam na tym etapie opieki nad dzieckiem o czymś zapominamy.
09:09Myślę, że rodzic chce dla dziecka jak najlepiej.
09:14I my jako rodzice kochamy je bezgranicznie, chcemy dla niego jak najlepiej.
09:20I czasami jesteśmy tak mocno zaślepieni tą miłością, że zapominamy o tym, że na przykład dziecko bardzo potrzebuje kontaktów interpersonalnych.
09:30Że dziecko potrzebuje aktywności ruchowej.
09:33Uważam, to jest bardzo duży problem dzisiejszych czasów.
09:36Ja bardzo często swoim słuchaczkom opowiadam na zajęciach taki przykład, kiedy wchodzimy w dział właśnie aktywność ruchowa, zabawy ruchowe z dziećmi.
09:45To często tłumaczę jak w dzisiejszych czasach, to jest oczywiście bardzo uproszczony obraz, ale wygląda aktywność dziecka.
09:52Rano się budzi, rodzic je ubiera, takie pół śpiące.
09:56Zawsze tak brzydko, może nieładnie mówię, jak worek ziemniaków bierze na ręce, sprowadza do samochodu, zapina w fotelik.
10:03Podjeżdża pod żłobek, odpina z fotelika, wnosi na salę, dziecko wchodzi na salę.
10:10Oczywiście tam jest przestrzeń ograniczona.
10:12Dzieci jest dużo.
10:14Bardzo często trzeba powiedzieć, nie biegaj tak szybko, uważaj.
10:17A ono ma naturalną potrzebę aktywności, którą należy zaspokoić.
10:22Jeżeli ten rodzic po odebraniu dziecka z żłobka, tam też jest spacer.
10:25Zazwyczaj wychodzi się na świeże powietrze, jeżeli warunki atmosferyczne pozwalają,
10:30chociaż ja uważam, że nie ma złych warunków, wystarczy odpowiednio ubrać dziecko
10:34i można korzystać właśnie z tego pobytu na świeżym powietrzu.
10:39Ten rodzic odbiera, znowu wnosi to dziecko do mieszkania i gdzieś tam musimy ugotować obiad, posprzątać.
10:48Zapominamy o tym czasie wspólnym z dzieckiem, o takiej beztroskiej zabawie.
10:53Tablet tego nie zastąpi.
10:55No ale w wieku 3-4 lat chyba jeszcze nie korzystają z tabletów.
11:00No niestety korzystają.
11:01Korzystają, to jest bardzo smutne, przerażające.
11:05Zdarzają nam się takie sytuacje, że dziecko żłobkowe pierwszy raz,
11:11na przykład dwulatek ma do czynienia z kredką, z farbą w placówce.
11:16Ale telefon komórkowy zna.
11:19Obsługuje świetnie, nawet otrzymując taką tekturową książeczkę na prośbę
11:24proszę przełóż na drugą stronę, przesuwa to tak paluszkiem.
11:28Zdarzyła się taka.
11:30Oczywiście to są pojedyncze przypadki, nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka,
11:34ale wyposażamy te nasze opiekunki dziecięce właśnie w te wszystkie kompetencje,
11:40w te wszystkie umiejętności, żeby ona potrafiła zająć ten czas,
11:44żeby potrafiła zaktywizować to dziecko.
11:46I przede wszystkim, żeby potrafiła zaspokoić wszystkie jego potrzeby.
11:50Od tych najbardziej pierwotnych, tak, potrzeb fizjologicznych,
11:54po właśnie te, im dalej idziemy, bardziej rozwijającego, wpływające na wszystkie sfery rozwojowe.
12:00Ja muszę, panie przewodniczący, zadać jedno pytanie, tak prawie już na koniec naszej rozmowy.
12:07Opiekunki dziecięce, opiekunki dziecięce.
12:09Cały czas słyszę o opiekunki, nie słyszałem ani słowa o opiekunie.
12:13Czy to jest obszar zamknięty na przykład dla mężczyzn?
12:17Myślę, że nie jest.
12:18Nie znam takich przepisów, które mówiłyby, że mężczyzna nie może ukończyć tego kierunku.
12:24U nas w historii szkoły, ja nie znam takiego przypadku, żeby zgłosił się pan chętny do kształcenia.
12:33Wcześniej kształciliśmy, dawno temu, do 2002 roku w tym systemie liceum medycznego opiekunek dziecięcych zawsze były dziewczęta.
12:42Po 2002 roku szkoła policealna.
12:47No i zawsze zgłaszają się panie na ten kierunek.
12:50Zainteresowanie jest dość duże, bo powiedzieliśmy tutaj, że żłobek to miejsce takie docelowe,
12:57ale coraz częściej słyszę od naszych absolwentek, że znajdują zatrudnienie na przykład też prywatnie.
13:04U ludzi, których na to stać, którzy legalnie podpisują umowę.
13:09I na przykład absolwentka zajmuje się indywidualnie jednym dzieckiem bądź rodzeństwem w domu tego dziecka, w jego środowisku.
13:19Ale te wymagania tych pracodawców też są wysokie i nie sprowadzają się jedynie do zapewnienia bezpieczeństwa, nakarmienia czy przewinięcia.
13:29Też oczekują właśnie rozwoju, oczekują wpływania na to dziecko, pozytywnego zmian.
13:37Także tutaj też taka nowość i taki nowy trend.
13:42Ja myślę, że to nie jest nowość, tylko to jest kwestia jakby postępującego czasu.
13:47No bo myślę, że zawód gubernantki, nie powiem niani.
13:52Też wraca do łask.
13:53Dokładnie tak, co też jest efektem choćby tego, że społeczeństwo staje się coraz bardziej zamożne, czego życzę z całego serca wszystkim.
14:02Oczywiście.
14:02Ja też życzę sobie i pani, żeby kiedyś trafił się w waszym kursie opiekunów dziecięcych rodzynek, dokładnie, który by zadał kłam temu, że to jest taki bardzo sfeminizowany zawód.
14:15Dziękuję za rozmowę.
14:16Dziękuję ślicznie.
14:17Pani Sonia Kopa, nauczyciel zawodu w kierunkach opiekunka dziecięca, opiekun medyczny i terapeuta zajęciowy była naszym gościem.
14:28Dziękuję bardzo.
14:28Dziękuję.