• 7 months ago

Category

🗞
News
Transcript
00:00 W tym roku w pierwszą liceum Innocencja Wedibua podchodzi do matury 147 abiturientów z 6 klas. Są to dość mało liczne klasy wyjątkowo w tym roku.
00:17 Myślę, że wszystkim pójdzie dobrze, bo z tym zamiarem przyszli do naszej szkoły, żeby przygotować się właściwie do matury i mam nadzieję, że stanęliśmy na wysokości zadania, że my zrobiliśmy wszystko i że oni też zrobili wszystko, żeby ten swój wynik pozytywny osiągnąć.
00:40 A jaki przedmiot jest wyzwaniem? Zwykle mawiają, że matematyka, ale czy tak w istocie jest? Rozmawiając z uczniem klasy matematycznej, powie, że poziom podstawowy, który jutro przed nimi, to żadne wyzwanie,
01:00 ponieważ 90 lub więcej procent na maturze to praktycznie bez wysiłki powinni osiągnąć, przynajmniej z tego nowego arkusza od zeszłego roku, aktualnego dla maturzystów.
01:14 Natomiast dla z kolei uczniów klasy humanistycznej, to będzie tak, że pewnie ten arkusz z matematyki jest najtrudniejszy.
01:24 Natomiast dla absolwenta klasy matematycznej, zwykle to ten język polski sprawia zawsze jakąś taką niepewność, że nie wiadomo, czy jakiś kardynał nie wskoczy, a wiadomo, że w tej chwili wystarczy lekko się zaślizgnąć z tematu i już jest brak sukcesu.
01:45 No bo o języki obce się nie martwię, bo nasi uczniowie z matury, z języka i angielskiego, i francuskiego, i niemieckiego uzyskują na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym bardzo dobre wyniki.
02:01 Tragedii nie było jeśli chodzi o egzamin z polskiego. Stawiałem się, że będzie o wiele gorzej. Najbardziej to mi podpasował temat z wypracowania. Był o relacjach międzyludzkich, jak wpływają na drugiego człowieka.
02:19 I to było dla mnie dosyć proste. Łatwo było się odwołać do filmów takich jak na przykład "Forrest Gump" czy do książek. To z lektur obowiązkowych na pewno "George Orwell" rok 1984, czy też "Lalka" Bolesława Prusa.
02:40 Jeśli chodzi o test historyczno-literacki, nie nastawiałem się, że będzie jakoś dobrze, ale mimo wszystko nie uważam, żeby poszedł mi źle. Pytania i tak, powiedzmy, nie najlepszego przygotowania do egzaminu historyczno-literackiego były do zrobienia.
03:08 Ogólnie matura nie była trudna. Spodziewałam się czegoś dużo gorszego. Oczywiście były takie książki, z których się niezbyt przygotowałam, ale dało się wywnioskować z całości odpowiedzi i napisać, więc myślę, że tak minimum 80% będzie.
03:27 Rozprawki też były dosyć łatwe. Było o buncie i konsekwencjach. Ja wybrałam tą rozprawkę i myślę, że całkiem nieźle mi poszło. Odniosłam się do takich klasyków jak "Antygona" i "Mrożek", a drugi temat były to relacje międzyludzkie, więc myślę, że też bardzo przyjemny. Oba tematy do wielu książek można się odnieść w stosunku do nich.
03:52 Akurat polski to był egzamin, którego bałam się najmniej, bo brałam udział w olimpiadzie z języka polskiego i byłam w finałach już, ale najbardziej myślę, że boję się matematyki rozszerzonej informatyki, bo jednak na takich rozszerzeniach jestem, więc polski akurat był najmniej stresujący, chociaż też bardzo, bo nie miałam czasu aż tak bardzo się do niego przygotować.
04:15 Więc był stres, ale to nie jest mój priorytet, więc gdzieś go tam odpychałam na drugi plan.
04:23 Uważam, że egzamin maturalny był dość prosty, spodziewałem się trudniejszych zadań. Akurat trafiły się te lektury, które umiałem, bo zawsze przychodzi ta myśl, że a może ta, której akurat nie doczytałem, może coś, ale nie, akurat się udało.
04:42 Ja wybrałem temat o tym, jak relacje z drugim człowiekiem wpływają na kształtowanie się człowieka i tutaj rzeczywiście też można było się odwołać do wielu klasyków, tak jak na przykład Sonety do Laury, Petrarki, choć to jest rzeczywiście już wyższy poziom, ale także te podstawowe lektury, jak Lalka czy Kordian.
05:06 Poza tym same zadania z tej pierwszej części, tak czytanie z rozumieniem, tak i wiedzy o lekturach były rzeczywiście przyjemne i można było je zrobić na spokojnie, z taką podstawową wiedzą, którą się miało z lekcji.
05:24 Dziękuję za uwagę.
05:26 [muzyka]