Koszalin przygotowuje się do organizacji 80-tej rocznicy utworzenia 8. Dywizji Piechoty
Category
🗞
NewsTranscript
00:00Witam serdecznie Państwa, Łukasz Suchanowski, Głos Koszaliński. W naszym studiu witamy pana pułkownika Piotra Kłosińskiego,
00:10prezesa Stowarzyszenia Ósmych Dywizji Piechoty im. Bartosza Głowackiego w Koszalinie. Witam serdecznie.
00:19Witam Państwa, witam Pana redaktora.
00:22Ósma Dywizja Piechoty była bardzo ważnym ośrodkiem na terenie garnizonu koszalińskiego. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania.
00:35Tegoroczne uroczystości organizuje Stowarzyszenie Ósmej Dywizji Piechoty. Może Pan przybliżyć, czym na co dzień zajmuje się Stowarzyszenie?
00:46Stowarzyszenie Żołnierzy Ósmych Dywizji im. Bartosza Głowackiego powstało po rozformowaniu Ósmej Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża.
00:58Skupia ono żołnierzy, byłych żołnierzy, aktualnych żołnierzy, pracowników wojska, z wszystkich jednostek wojskowych wchodzących w skład tego związku taktycznego.
01:09Realizujemy przedsięwzięcia związane z obronnością. Realizujemy proobronne przedsięwzięcia mające na celu edukację młodzieży.
01:19Spotykamy się również z jednostkami, z dowódcami, z obecną kadrą zawodową służącą w jednostkach wojskowych w koszalinie, jak i też w innych garnizonach.
01:30Realizujemy spotkania towarzyskie, ale przede wszystkim także skupiamy się na działalności obronnej, na działalności edukacyjnej z młodzieżą.
01:41Realizujemy takie przedsięwzięcia, tak jak w tym roku spotykaliśmy się z klasami szkół średnich pod tytułem Spotkania z Historią Obronności.
01:52Były to tematy poruszane na temat 8 Dywizji Obrony Wybrzeża i jej funkcjonowania w garnizonie koszalin, o wojsku stacjonującym w garnizonie koszalin,
02:03a także na temat wojny w Ukrainie, na temat obrony cywilnej, na temat na przykład takich prostych pytań, jakie zadawała młodzież o schronach, gdzie się znajdują w koszalinie.
02:17Te wiadomości służą do wzmocnienia obronności naszego kraju i innego spojrzenia na wojsko, spojrzenia na zadania, jakie są realizowane przez siły zbrojne.
02:31Młodzież interesuje się tym tematem?
02:35Różnie to bywa, w zależności. Przede wszystkim zapraszamy tu klasy wojskowe, tak jak z zespołu szkół nr 1, z liceum ogólnokształcącego tzw. Czaplówki, Stebu i te klasy sportowe, klasy te wojskowe raczej są skupione na tym.
02:56A zdarza się też, że bardzo nieraz wnikliwe i ciekawe pytania zadają, na przykład było na temat wojny w Ukrainie o dronach wojskowych,
03:06bo przeważnie dla młodzieży dron to jest zabawka, dron do robienia zdjęć, pięknych krajobrazów, bawienia się, natomiast jest to też śmiercionośna broń,
03:16która dopiero uzmysławia się w czasie działań wojennych i przykładem jest tutaj wojna w Ukrainie.
03:23W tym roku we wrześniu będziecie obchodzić 80. rocznicę powołania 8 Dywizji Piechoty. Jak będą wyglądać tegoroczne obchody?
03:348 Dywizja Piechoty powołana została w miejscowości Mordy w 1944 roku i swoją działalność rozpoczęła od zadań bojowych.
03:46Walczyła z Niemcami hitlerowskimi aż do 1945 roku, gdzie została w lipcu 1945 roku odznaczona Krzyżem Grunwaldu III Klasy oraz nadano jej imienia Bartosza Kłowackiego.
04:02Żołnierze, wielu żołnierzy odznaczonych zostało Krzyżami Walecznymi, Orderami Virtuti Militari, ale także też i dużo zginęło.
04:12Okres działalności dywizji zakończył się takiej wojennej w 1945 roku, a od powstania 1944 roku do rozformowania, a do dnia dzisiejszego jest 80 już lat.
04:30Jest to zacna uroczystość, dlatego też realizujemy ją poprzez dwa dni. W dniu 5 września spotykamy się na godzinach porannych na cmentarzu, żeby uczcić pamięć poległych żołnierzy, dowódców dywizji, którzy również spoczywają na cmentarzu.
04:50Następnie msza odbędzie się o godzinie 18, też 5 września, a główne uroczystości planujemy na dzień 6 września, jest to piątek, gdzie spotkamy się przy pomniku poświęconym jednostkom wojskowym Związku Taktycznego wchodząc 8 dywizji,
05:16a także przy tablicy poświęconej 8 dywizji. Tam odbędzie się apel pamięci, salwa honorowa, wystąpienia okolicznościowe, wyróżnienia oraz złożenie wiązanych kwiatów.
05:34Następnie spotkamy się na sympozjum poświęconym 8 dywizji, gdzie będziemy realizowali wspomnienia oraz prezentowali publikacje, dwie nowe publikacje, które zostaną wydane na tą okoliczność. Jedną w dniu dzisiejszym już tutaj mam, jest to 80 lat 8 dywizji oraz rys historyczny 8 dywizji, bo jest wiele 8 dywizji o tym mianie.
06:04A następnie odbędzie się walne zebranie członków i uroczysty obiad na zakończenie.
06:10Dużo byłych żołnierzy zapowiada swoją obecność?
06:13Jak zwykle jest to taka problematyczna sytuacja, bo wielu zapowiada, ale nie zawsze przychodzą. Kiedyś stowarzyszenie liczyło ponad 200 członków, obecnie jest około 80 członków.
06:27Także ludzie migrują, ludzie się przemieszczają, część odchodzi na Wieczną Wartę, ale mamy też zasilanie poprzez uczestnictwo w nich szkół ogólnych, mieszkańców Koszalina oraz aktualnych żołnierzy.
06:44Dzwonią również żołnierze z Polski, nieraz dowiedzą się od kolegów i chcieliby też nieraz przyjechać. Ostatnio otrzymałem i z Krakowa telefon i z Łodzi, gdzie są wspomnienia miłe z działań i służby wspólnej w 8 dywizji.
07:03Panie pułkowniku, pewnie wielu naszych czytelników zada sobie pytanie skąd 8 dywizja znalazła się w Koszalinie?
07:11Tak jak już mówiłem, 8 dywizja od 1944 roku do 1945 prowadziła działalność wojenną, następnie stacjonowała na południu Polski.
07:23Ostatnio do maja 1945 była rozmieszczona wokół Łodzi, a w związku ze zmianą uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz zmianami nazw, dostała rozkaz na dyslokację swoich jednostek na wybrzeże.
07:44Sztab dywizji został rozmieszczony w Koszalinie w dniach 8-9 maja 1949 roku. Jednostki rozmieszczone zostały w miejscowościach na wybrzeżu od Lęborka aż pod Trzebiatów i Złocieniec.
08:06Od tego czasu rozpoczął się pokojowy okres służby naszej dywizji, która mieściła się w różnych budynkach, sztab dywizji w różnych budynkach na ulicy Piłsudskiego, na ulicy Zwycięstwa,
08:18a dopiero w 1959 roku została przedyslokowana do budynków koszarowych na ulicy 4 Marca, gdzie kiedyś ta ulica nazywała się ulicą Koszarową.
08:30Chciałbym zapytać jeszcze, jakie dla mieszkańców miasta Koszalina znaczenie miała obecność ósmej dywizji?
08:41Przede wszystkim ranga miasta Koszalina wzrosła. W Koszalinie były już jednostki wojskowe, była Brygada Wojska Obrony WOP Pogranicza, była Wyższa Szkoła Oficerska Obrony Przeciwlotniczej,
09:00ale też doszedł sztab dywizji i jednostki wojskowe. Dywizja jest to duży związek taktyczny i niektóre tylko jednostki były również rozmieszczone w Koszalinie.
09:11Tak jak 88 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, był wtedy szpital, 118 szpital wojskowy, składnica sanitarna, powstał wojskowy sztab, powstało WKU,
09:31a także z dywizją przybyły do Koszalina przede wszystkim rodziny żołnierzy zawodowych, gdzie ranga miasta Koszalina wzrosła, bo rozwinęło się budownictwo,
09:44rozwinęły się potrzeby logistyczne dla zapewnienia stacjonowania dywizji, powstały przedszkola wojskowe, powstała piekarnia wojskowa, powstała pralnia wojskowa,
09:59były także ośrodki kolonijne, domy wczasowe, to co wzmacniało rangę i pozycję miasta w skali kraju. Był to ważny ośrodek wojskowy.
10:14Wojsko brało udział w czynach społecznych, dużo było budowanych wtedy różnych inwestycji, na kolei pracowali, w państwowych gospodarstwach rolnych pracowali,
10:25przy budowie stadionu wojsko tego w Koszalinie pracowało, brało udział w poszukiwaniach, brało udział w pomocy w klęskach żywiołowych, chociażby duże opady śniegu.
10:39Ilość ludzi, która przyszła z Koszalinem była bardzo duża. Żołnierze Służby Zasadniczej, będąc w jednostkach wojskowych zdobywali zawód wtedy.
10:50Zdobywali zawód mechanika, kucharza, ale przede wszystkim kierowcy. Bardzo dużo szkolono żołnierzy na kierowców kategorii C, na ciężarowe samochody, jak i osobowe.
11:03Po wyjściu wielu tych żołnierzy zostawało w Koszalinie, już jako wykwalifikowani pracownicy, którzy zasilali nas w Koszalinie i ilość ludzi coraz więcej rosła.
11:14Jeszcze tak zapytam, pewnie czytelnicy zastanawiają się ile dywizja w szytowym momencie wynosiła żołnierzy?
11:20Około 10 tysięcy, biorąc pod uwagę wszystkie jednostki w garnizonie. Te 10 tysięcy nie stacjonowało w Koszalinie.
11:29W Koszalinie było około 2 tysiące żołnierzy i dużo pracowników wojska, bo pracownicy wojska również są przy każdej jednostce wojskowej.
11:38Natomiast to były też półki zmechanizowane, później brygady, które były i w Czebiatowie, i w Kołobrzegu, i w Słupsku, i w Leborku, i w Złocieńcu.
11:49Jak mogą zgłosić się do Państwa byli żołnierze 8 Dywizji Piechoty?
11:56Byli żołnierze, prawie pamiętają wszyscy gdzie stacjonowała Wojskowa Komenda Uzupełnień.
12:05Teraz jest to Wojskowe Centrum Rekrutacji, ale to jest ten sam budynek, ci sami ludzie.
12:10W tym budynku posiadamy swoją siedzibę, którą dzierżawimy od Wojska Polskiego. Urządzujemy tam we wtorki i czwartki.
12:19Prowadzimy również na Facebooku swoją stronę pod nazwą Stowarzyszenie Żołnierzy 8 Dywizji.
12:26Tam jest bardzo dużo informacji i tam są też dane telefoniczne, gdzie można z nami się skontaktować i kiedy.
12:34Jeszcze na zakończenie chcielibyśmy zaprosić Państwa na uroczystości z okazji 80. rocznicy utworzenia 8 Dywizji Piechoty.
12:45Odbędą się kiedy dokładnie?
12:47Odbędą się dokładnie, przedstawię scenariusz taki ładny posiadamy, zrealizowany, które zaproszenie mamy od piątego do szóstego.
12:58Piątego to jest czwartek, spotykamy się na cmentarzu i na mszy świętej, a piątego, szóstego września o godzinie 10 na terenie VIII Pułku Przeciwlotniczego
13:09przy tablicach upamiętniających jednostki wojskowe 8 Dywizji na tą uroczystość serdecznie zapraszamy byłych żołnierzy,
13:18wszystkich służby zasadniczej i zawodowej, pracowników wojska, nie tylko z dywizji, ale też jednostek wchodzących w skład tego związku taktycznego,
13:27a przede wszystkim zapraszamy młodzież szkolną i mieszkańców Koszalina. Będzie nam bardzo miło i przyjemnie jeżeli Państwo będziecie uczestniczyć.
13:34Panie pułkowniku dziękuję za rozmowę i serdecznie Państwa zapraszamy 5-go, 6-go września na uroczystości 80-lecia VIII Dywizji Piechoty.