• last year

Category

🗞
News
Transcript
00:00 Co daje gra na ten temat?
00:04 Przede wszystkim daje radość. Myślę, że od tego możemy zacząć, że jest to wspaniała zabawa, jest to wspaniała radość i uśmiech uczestników, taka właśnie dobra energia, która się wyzwala podczas grania.
00:17 Ale też świetnie to wpływa na dwie półkule mózgu, które integruje, pobudza mózg, można powiedzieć, że działa trochę jak mięsień, że jak nieużywany to trochę jest taki zastały, a tak to go aktywizujemy.
00:30 Ale też wpływa właśnie na oddech, bardzo rytmiczna gra, zwłaszcza bardzo rytmizuje oddech i wpływa również na ciśnienie, też unormowuje je. Także i na układ oddechowy, i na układ nerwowy, i na układ krwionośny, wiele.
00:45 No i przede wszystkim rytm jest taki naturalny, więc też szybko w niego wchodzimy i gdzieś tam czepiemy radość z tego, że już coś możemy na tych bednarnach zagrać, bez wielkiego przygotowania.
00:54 Zagraliście cztery kawałki totalnie inne. Było świątecznie, było latynoamerykańsko i było ludowo. Każdy z tych utworów wymagał innego grania, innego instrumentu. Czy trudno uczestnikom wejść w to?
01:13 Najtrudniej wejść w rytm, bo na bębnach opracowywaliśmy rytm. Te małe instrumenty, tak zwane przeszkadzajki, one bardziej były, że tam równo sobie sztukało, albo ktoś im improwizował, a bębny grały jednak rytm, który trzeba było zagrać wspólnie w miarę równo.
01:27 Najtrudniejszą częścią było nauczenie się tej rumby, która właśnie się pojawiła w Guantanamerze, w tym utworze latynoamerykańskim. I ten rytm afrykański, kono, który wykorzystaliśmy do lipki. Najtrudniejszym elementem było zgrać wszystkich, pokazać zależności między dźwiękami i to wszystko złożyć. To był najtrudniejszy moment.
01:51 [MUZYKA]

Recommended